Can This Chef Solve the Problem of School Lunch?

by Sophie Haigney

School lunch is a problem that, so far, no one has really solved. Is it possible to cook for hundreds or thousands of kids, with only about $1.25 per head (after labor and equipment costs), following guidelines that mandate exact proportions of protein, carbs, and sugar, and still make it taste good?